لزومات نصب پکیج

امروزه پکیج ها، چه از نوع دیواری یا زمینی یا برقی و یا گازی سهم عمده ای از تجهیزات گرمایشی مورد مصرف را تشکیل می دهند و این سهم مصرف به طور روز افزونی نیز در حال افزایش است. بر همین منوال در این مقاله سعی بر آن داریم که شما را برخی از لزومات نصب پکیج گازی و همین طور پکیج برقی بیشتر آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع گردد.

 

نصب-پکیج-دیواری

 

پیش گفتار:

با افزایش مصرف، بشر روز به روز محدودیت منابع را بیشتر احساس می کند. عواملی مانند رشد بسیار بالای مصرف انواع سوخت ها در طی این سال ها، کارائی فنی و اقتصادی بسیار پایین در مصرف انرژی و همینطور مشکلات بقرنج زیست محیطی ناشی از استفاده از سوخت های فسیلی من جمله فاکتور هایی هستند که نیاز به مدیریت مصرف انرژی و همین طور افزایش بازده لوازم و بهره وری انرژی بیش از پیش احساس می شود.

در همین راستا دولت برای صرفه جویی و کنترل مصرف انرژی و همین طور حفاظت از محیط زیست اقدام به تهیه و تدوین برنامه هایی نموده است که معیار و مشخصات فنی مورد نیاز برای نیل به این هدف بر روی تجهیزات و سیستم های استفاده کننده از انرژی اعمال گردد. این معیار ها و مشخصات فنی باید توسط مصرف کنندگان، تولید کنندگان و یا وارد کنندگان تجهیزات و سیستم های مصرف کننده انرژی رعایت گردند.

 

لزومات-نصب-پکیج

 

موارد مهم در نصب پکیج:

برچسب انرژی:

هرچقدر که دستگاه دارای درجه بالاتری از درجه مصرف انرژی باشد راندمان دستگاه بالا تر بوده و مقدار بیشتری از سوخت مصرف شده را به حرارت تبدیل می کند. در همین راستا پیشنهاد ما این است که از پکیج هایی استفاده نمایید که دارای درجه مصرف انرژی A و یا B باشند. این امر در طولانی مدت باعث صرفه جویی از لحاظ هزینه و مصرف سوخت خواهد شد.

نوع دودکش:

دودکش ابزاری است که برای دفع آلاینده های به وجود آمده ناشی از احتراق به کار می روند. در صورتی که این آلاینده ها به درستی دفع نگردند می توانند خطر آفرین باشند. پکیج هایی که برای گرمایش استفاده می شوند بر اساس نوع محفظه اشتعال دودکش های متفاوتی دارند که در ابتدا باید نوع دودکش دستگاه مورد آنالیز قرار بگیرند. آشکار است که پکیج های برق به دلیلی عدم استفاده از پروسه های اشتعالی برای تامین حرارت مورد نیاز برای گرم کردن آب، نیازی به دودکش ندارند پس هنگام نصب پکیج برقی دودکش به حساب نمی آید. هنگام نصب پکیج دیواری، پکیج هایی که در فضای باز مانند بالکن نصب می شوند و یا پکیج هایی که مسیر دودکش آن ها بیشتر از 30 سانتی متر مسیر افقی را طی می کند نیاز به فن برای خروج کامل دود از دستگاه دارند.

ظرفیت دستگاه:

قبل از نصب پکیج دیواری ظرفیت پکیج باید به درستی و متناسب با ساختمان انتخاب گردد. در صورتی که ظرفیت دستگاه کمتر از مقدار مورد نیاز باشد دستگاه توانایی کافی برای گرم کردن ساختمان را نخواهد داشت و یا با به فشار افتادن دستگاه برای تلاش برای گرم کردن محیط طول عمر مفید دستگاه خواهد شد. در حالت دیگر با بالاتر بودن ظرفیت دستگاه از نیاز ساختمان باعث اتلاف سرمایه و انرژی خواهد شد.

پیش نیاز لازم:

قبل از نصب پکیج دیواری گازی و یا برقی باید سیستم لوله کشی گاز یا سیم کشی برق تعبیه شده و همین طور از ایمنی آن ها اطمینان کافی حاصل  شود. یکی دیگر از موارد لازم تعبیه لوله کشی مناسب آب برای پخش حرارت در محیط و تامین آب گرم بهداشتی در نقاط مورد نیاز است که حتما باید آن را در نظر داشت.

تامین هوای کافی برای احتراق:

قضیه تامین هوا در رابطه با نصب پکیج دیواری گازی و نصب پکیج  برقی متفاوت است. پکیج های برقی برای تامین حرارت نیاز به اکسیژن نداشته و در نتیجه نیازی  به دودکش و تامین هوا ندارند. اما در رابطه با نصب پکیج های گازی این قضیه متفاوت است. در پکیج های دیواری که بیشتر آن ها را در خانه ها مشاهده کرده ایم این مدل ها از هوای محیط برای تامین اکسیژن مورد نیاز احتراق  استفاده می کنند. بر همین اساس طبق قوانین ملی ساختمان نصب پکیج های گازی در خانه های با متراژ پایین تر از 60 متر ممنوع است مگر این که تهویه هوای مناسب داشته باشد. در مدل های جدید تر پکیج  دیواری شما شاهد دودکش های دو قسمتی خواهید بود که از یک قسمت دود ناشی از احتراق خارج شده و از قسیمت دیگر هوای مورد نیاز برای احتراق تامین می گردد.

قطر لوله گاز:

برای بیشتر پکیج های دیواری که به صورت مستقل در خانه و یا واحد های آپارتمانی استفاده می شوند لوله های با قطر 2/1 مناسب هستند اما با افزایش ظرفیت بیش از یک حد خاصی این قطر جوابگو نبوده و نیاز به قطر 4/3 یا بیشتر دارد.

مکان نصب:

محل نصب پکیج دیواری باید به شکلی باشد که رطوبت نداشته باشد. زیرا در اینصورت اثر مخربی بر دستگاه خواهد داشت.همچنین یکی از عوامل مهم در نصب دستگاه رعایت فضای کافی با محیط اطراف است که بسته به نوع دستگاه متنوع است.به طور معمول باید 15 سانتی متر فضا با دیواره های مجاور در نظر گرفته شود. حداقل فاصله پکیج دیواری از سطح زمین 120 سانتی متر و فاصله کلاهک تعدیل پکیج دیواری تا دریچه دودکش باید 30 سانتی متر در نظر گرفته شود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.