شومینه چیست؟

تاریخچه شومینه

در زمان های قدیم با مردان یا زنان با استفاده از تجهیزات کم و با هنر خود شومینه هایی با استفاده از گل یا گچ میساختند و در داخل خانه ها یا … به جز گرم کردن حتی برای روشنایی یا پخت و پز استفاده میکردند. یکی از مشکلات اساسی تامین چوب و شاخه خشک درختان برای روشن کردن این شومینه ها بود.در کنار این مشکلات دود ، سیاهی این شومینه ها یکی از بزرگترین دردسر ها بود.

اما با پیشرفت تکنولوژی شومینه هایی به شکل کاملا لاکچری طراحی شده است که یکی از بهترین عنصر های تزئینی  در داخل دکوراسیون ها مورد استفاده قرار میگیرد که یک حالت کاملا زیبا آرامش بخش با استفاده از نور وآتش به محیط خود انتقال میدهد.

امروز با پیشرفت تکنولوژی شومینه هایی به صورت کاملا پیشرفته تولید و روانه بازار کرده است که شومینه های سنتی و کلاسیک دیگر جایگاهی برای استفاده و حتی تزئین ندارند ولی به جای آنها شومینه هایی با سوخت الکل ، برقی و … روانه بازار شده است که در زمستان ها علاوه بر گرمایش در خانه در تابستان ها نیز قابل استفاده میباشد و زیبایی شومینه های امروزی روز به روز طرفداران زیادی رو در کل جهان به خود اختصاص داده است.

شومینه ها علاوه بر زیبایی جلوه و طرح بسیار شیک در محیط خانه ایجاد میکند.تمامی شومینه های موجود در بازار فقط از طریق سوخت و متریال، ظاهر و شکل، روش نصب و سبک تقسیم و دسته بندی میشود.

شومینه های نسل جدید علاوه بر تولید گرما جلوه و رنگ های آتش یا دود مصنوعی دارند یعنی با انتخاب رنگ های ال ای دی طرح دود و آتش مصنوعی بر روی شومینه اعمال میشد که یکی از بهترین مزیت های شومینه های مدرن میباشد.

 

شومینه آلپ

در فصل تابستان میتوانید از شومینه های برقی استفاده کنید یعنی به جای آتش واقعی با استفاده از نور و دود مصنوعی جلو های آتش واقعی را روشن کرده و از زیبایی آن استفاده نمائید.

رنگ شعله ، ارتفاع و … با تکنولوژی کنترل از راه دور و حتی با استفاده از گوشی های هوشمند قبیل اندروید ، آیفون کاملا قابل تنظیم میباشد.

شومینه ها رابه طور کلی میتوان به دو دسته تقسیم بندی کرد :

  1. از نظر سوخت به طور کلی میتوان به شومینه هیزمی ، برقی ، الکلی ، ژل سوز اشاره کرد.
  2. از نظر دکوراسیون و محل قرار گیری میتوان به شومینه های دیواری ، معلق ، ایستاده ، توکار ، زیر تلویزیون ، شومینه طاقچه دار و … اشاره کرد.

 

کاربرد شومینه های هیزمی یا چوبی :

شومینه های چوبی یا هیزمی با سوخت هیزم یا چوب گرمای محیط را افزایش میدهد یکی از بزرگترین مشکلات شومینه های چوبی کنترل میزان دما میباشد یعنی هیچ راهی برای کنترل میزان آتش وجود ندارد. یکی از مشکلات دیر این نوع شومینه ها هزینه کنترل و تعمیر و نگهداری آن میباشد و همچنین در محیط هایی که از این نوع شومینه ها استفاده میشود بوی دود و سیاهی محیط شومینه یکی از مشکلات این شومینه ها میباشد.

مشکل رفع دود کردن شومینه های هیزمی :

بزرگترین دلیل دود کردن شومینه های دودی غیر استاندارد بود طول و عرض و نوع لوله کشی شومینه های هیزمی میباشد.به طور میانگین شومینه هایی که کف آن ها حدود 60 سانتی متر و ارتفاع آنها حدود 80 سانتی متر وهمچنین فاصله دریچه فلزی از کف شومینه صد و سی سانتی متر می باشد و یکی از روش های رفع دود بزرگ بود لوله دودکش میباشد. در صورتی که اندازه مطابق استاندارد ها نباشد مسلما دود حاصل از سوختن هیزم به داخل خانه یا محیط نفوذ میکند

 

شومینه گازی :

شومینه های گازی از نظر گرمادهی نسبت به سایر شومینه های موجود در بازار بازدهی فراوانی دارند در این مدل از شومینه ها از گاز برای سوخت استفاده میشود که قبل از نصب آن باید مکانی مناسب برای نصب این شومینه در نظر گرفت مکتنی که دارای لوله کشی گاز بوده و هیچ مشکلی در لوله کشی وجود نداشته باشد.یکی از مزیت های این شومینه ها تمیز بودن محیط یا عدم تولید دود میباشد.امکان تنظیم دما ، خاموش یا روشن کردن شومینه یک از مزیت های این نوع از شومینه ها میباشد.هزینه مصرف گاز این نوع از شومینه ها به دلیل طراحی اصولی گروه تولیدی آلپ کاملا بهینه و به صرفه میباشد.همچنین نصب و راه اندازی شومینه های گازی یکی از بهترین دلیل های انتخاب این نوع شومینه ها نسب به سایر شومینه ها میباشد این نوع شومینه ها در دو مدل دودکش دار و بدون دود کش تولید و روانه بازار میشود.

 

تفاوت کاربردی شومینه های گازی دودکش و بدون دودکش:

شومینه های دودکش دار باید دارای لوله دودکش باشد یکی از مشکلات شومینه های دودکش دار ورود بوی بد گاز یا دود حاصل از روش بودن شومینه به محیط میباشد.مقداری از گرمای حاصل از سوختن گاز توسط دودکش خارج میشود که از لحاظ اقتصادی هیج نتیجه خوبی برای مصرف کننده ندارد.و یکی از بهترین برتری های این نوع شومینه پایین بودن هزینه نگهداری و … میباشد چون نسب به شومینه های چوبی هیچگونه خاکستری برای این نوع شومینه ها وجود ندارد.

شومینه های بدون دوکش بدون هیج گونه دود کشی میباشد که امکان نصب آن در هر جای محیط آزاد و بلامانع میباشد چون نیاز به نصب دودکش برای این شومینه ها وجود ندارد.

 

ایمنی منحصر به فرد شومینه های گازی:

1.لوله دود کش باید کاملا تا فضای بام باید کاملا صاف باشد به طوری که از زانو های متعدد استفاده نکرده باشیم.

2.نصب و راه اندازی این شومینه های گازی در داخل آپارتمان و خانه هایی فضایی کم مناسب نمیباشد و باید با استفاده از بخاری های برقی به کار خود ادامه داد.

دودکش استفاده ده در این شومینه ها باد به قطر 15 سانتی متر باشد.

لوله دودکش شومینه های برقی باید کاملا تا پشت بام اعمال و کلاهک آن به شکل H  میباشد.

در صورتی که از شومینه گازی در فصل بهار استفاده نمیکنید باید گاز اصلی آن را به صورت کامل ببندید.در غیر اینصورت نشستی گاز وارد محیط خانه میباشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.