ترموستات الکترونیکی و مکانیکی چیست؟

ترموستات یک کلمه انگلیسی است که برگرفته از دو قسمت ترمو به نام دما و استات(state) به معنی حالت است که در کنار یکدیگر به معنی حالت دمایی است. ترموستات های الکترونیکی و مکانیکی ابزاری هستند که برای کنترل دما در یک سیستم به کار می روند. برای این کار ترموستات ها از کنترل شارش انرژی گرمایی به داخل یا بیرون از سامانه استفاده می کند. در کل ترموستات ها به دو نوع کلی ترموستات های مکانیکی یا آنالوگ و دیجیتالی تقسیم بندی می گردند. کاربرد ترموستات بسیار وسیع بوده و در بیشتر تجهیزات و لوازمی که به نوعی با دما سر و کار دارند استفاده می شوند. در پایین به بررسی کاربرد ترموستات مکانیکی و ترموستات دیجیتالی و تفاوت های آن ها می پردازیم.

ترموستات الکترومکانیکی:

این ترموستات ها که گاها با نام ترموستات الکترومکانیکی نیز از آن ها نام برده می شود نوعی از ترموستات هستند که با استفاده از رابط های مکانیکی انجام می شوند. ترموستات های مکانیکی بر دو نوع انبساط مایع و بایمتال هستند. در نوع انبساط مایع یا diastat ترموستات از سنسور، لوله مویی و دیافراگم تشکیل شده است. زمانی که دمای سنسور افزایش پیدا می کند مایع داخل ترموستات از طریق لوله مویی به داخل دیافراگم می رود و منبسط می گردد و با این کار کلید فنری به کار افتاده و مدار باز یا بسته می شود. ترموستات مکانیکی بایمتال نحوه عملکرد متفاوتی دارد. در این نوع از دو فلز با نوع متفاوت استفاده می شود که در برابر تغییرات دمایی رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد. این تفاوت دما باعث می شود سیستم وصل یا قطع گردد.

 

ترموستات الکترونیکی

 

ترموستات الکترونیکی:

ترموستات های الکترونیکی نوع جدید تر از ترموستات ها هستند که دقت بسیار بالاتری در مقایسه با ترموستات آنالوگ دارند. این ترموستات ها بیشتر در دستگاه هایی کاربرد دارند که دقت بالاتری برای کنترل دما مورد نیاز است. ترموستات به کار رفته در تجهیزاتی مانند پکیج نیز از همین نوع است. در ترموستات الکترونیکی فرمان دریافتی از سنسور با استفاده از جریان الکتریکی به رله منتقل میشود و باعث قطعی یا وصلی جریان الکتریکی می گردد. ترموستات های الکترومکانیکی در انواع مدلها و با انواع دقت ها در انواع برند ها و متناسب با انواع برند ها تولید می شوند.

 

ترموستات آنالوگ

 

مثال هایی برای کاربرد ترموستات:

ترموستات های الکترونیکی و ترموستات های مکانیکی با توجه به مزایا و معایب خاص به خودشان در انواع دستگاه ها، لوازم و تجهیزات به کار برده می شوند. در موارد ذیل به ذکر برخی از این موارد می پردازیم.

کاربرد ترموستات الکترونیکی و مکانیکی در صنعت:

ترموستات ها در مواردی مانند گلخانه، گرم خانه، دیگ بخار، کوره، اتوکلاو و همین طور تجهیزات برقی مورد استفاده در هیتر های صنعتی به کار میروند.

کاربرد ترموستات الکترونیکی و مکانیکی در تاسیسات ساختمان:

ترموستات در ساختار شوفاژخانه های مرکزی، کنترل دمای محیط، هواساز ها، چیلر ها، فن کوئل و مخصوصا پکیج استفاده می شوند.

کاربرد ترموستات الکترونیکی و مکانیکی در لوازم خانگی:

ترموستات در لوازمی مانند سماور، بخاری، ظرفشویی، لباسشویی، فر،آبگرمکن و لوازمی از این قبیل کاربرد بسیاری دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.