انواع چیلر

چیلر

0 نظر برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

امروزه مشکل بسیاری از منازل و ادارات ،کافی نبودن سرمایش حاصل از کولرهای آبی و یا هزینه های زیاد کولرهای گازی می باشد که گروه صنعتی دمایار براین مشکل فایق آمده و انواع چیلرها را برای سرمایش بهتر طراحی و تولید می نمایند. و همچنین در مجتمع های اداری به دلیل بالا بودن ابعاد ساختمان چیلرها می توانند بهترین سرمایش را بطور یکنواخت برای کاربران ایجاد کنند.

چیلرهای گروه صنعتی دمایار  به دو دسته ی تراکمی و جذبی تقسیم می شوندکه چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی و چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی سرمایش ایجاد می کنند.

عملکرد چیلر های تراکمی بدین صورت می باشد که:

در چيلرهاي تراكمي گاز ابتدا توسط كمپرسور، متراكم مي گردد. اين گاز سپس به كندانسور وارد شده توسط آب يا هواي محيط، خنك شده و به مايع تبديل مي گردد اين مايع با عبور از شير انبساط يا لوله موئين وارد خنك كننده (اواپراتور) مي شود كه در فشار كمتري قرار دارد اين كاهش فشار باعث تبخير مايع گرديده و در نتيجه مايع سرد كننده با گرفتن حرارت نهان تبخير خود از محيط خنك كننده، باعث ايجاد برودت در موادي كه با قسمت خنك كننده در ارتباطند مي گردد. سپس گاز ناشي از تبخير، به كمپرسور منتقل مي شود با عبور بخار با سرعت در يك مسير هواي كندانسور مكيده مي شود. خلاء در كندانسور به علت تبديل بخار به آب و اختلاف حجم بين بخار و آب ايجاد مي گردد

و عملکرد چیلر جذبی نیز بدین صورت می باشد:

مولد حرارتي (ژنراتور) بجاي كمپرسور استفاده مي گردد. عمومي ترين خنك كننده در چيلرهاي جذبي سيستم برميد ليتيم(Absorber)در چيلرهاي جذبي برخلاف چيلرهاي تراكمي از جذب كننده (ليتيوم برمايد) است .در اين سيستم، در قسمت جذب كننده، بخار آب توسط ليتيوم برمايد غليظ جذب شده و در قسمت مولد حرارتي، آب بر اثر حرارت تبديل به بخار مي شود. بخار آب در كندانسور كه داراي فشار ۰.۱ اتمسفر است به حالت مايع در مي آيدو سپس در خنك كننده كه تحت فشار ۰.۰۱ اتمسفر دوباره به بخار تبديل مي گردد و آب براي اينكه تبخير گردد گرماي نهان خود رااز محيط خنك كننده مي گيرد و باعث ايجاد برودت مي گردد، سپس بخار آب ايجاد شده در خنك كننده به جذب كننده منتقل مي گردد و دوباره اين چرخه تكرار مي شود.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *