کوره کاروگیت (چین دار)

یکی از بخش های اصلی دیگ های بخار مدل فایر تیوب استفاده از کوره ها می باشند. کوره ها محل احتراق مشعل می باشد و در معرض تنش های حرارتی زیادی قرار دارند. دمای محصولات حاصل از گرما تا حدود 1300 الی 1600 درجه سانتی گراد می باشد این درجه دمایی باعث افزایش دمای کوره می گردد و انبساط حرارتی را باعث می گردد. و از آنجایی که دیگ های بخار از نظر طولی نسبت به قطر زیاد می باشند، حالت گرمایی در جهت طول حرکت کرده و باعث تنش های ناخواسته در تیوب شیت ها و دیگر اجزای دیگ می کردد و به موجب آن کاهش طول عمر را سبب می گردد.

این مشکل خصوصاً در بویلرهایی که ظرفیت بالایی دارند مشخص تر می باشد برای حل این مشکل یکی از راه های مناسب و پیشنهادی استفاده از کوره های چین دار یا آکاردئونی است. این نوع کوره ها تقسیم بندی آن ها بر حسب میزان عمق و گام طبقه بندی می گردد. تولید این کوره ها فرآیندی پیچیده می باشد به این صورت که هر چه ضخامت کوره افزایش پیدا کند و عمق بیش تر شود فرآیند مشکل تر می گردد به همین دلیل معمولاً قیمت دیگ های دارای این نوع کوره ها بالا است.

از دیگر مزایای کوره های چین دار افزایش سطح انتقال حرارت و راندمان دیگ می باشد به علاوه این کوره ها دارای استحکام بیش تری نیز می باشند و می توانند در ضخامت های یکسان نسبت به کوره های ساده فشار بیش تری را تحمل نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *