چیلر جذبی

نحوه عملکرد چیلر های جذبی

در چیلرهای جذبی از کمپرسور گرمایی که شامل ژنراتور ،پمپ و مبدل حرارتی می باشد برای جوشش مبرد،در محوطه ای از محلول لیتیم برماید و فشرده سازی بخار مبرد در فشار بالا استفاده می شود.
با افزایش فشار مبرد، دمای تراکم نیز افزایش می یابد.و این بدین صورت می باشد که یعنی بخار مبرد در دما و فشار بالاتر به مایع تبدیل می گردد.
از آنجایی که دمای تراکم بیشتر از دمای محیط است حرارت کندانسور به محیط منتقل می شود.
مایع فشار بالا پس از عبور از یک دریچه فشارش تقلیل می یابد و با ادامه روند کاهش فشار نقطه جوش پایین می آید. سپس این مایع فشار پایین وارد اواپراتور شده و می جوشد. از آنجا که دمای جوش اکنون پایین تر از دمای هوا است، حرارت از هوا به مبرد منتقل شده و مبرد می جوشد و خود هوا خنک می شود.
بخار مبرد دوباره وارد ابزربر شده و در آنجا توسط لیتیم برومایدحرارتش گرفتهو کندانس می گردد.
لیتیم بروماید با جذب حرارت رقیق شده و به ژنراتور گمگ می شود: از آنجایی که این محلول نمی جوشد با افزودن حرارت، بخشی از محلول بخار شده و به راحتی از آن جدا شده و لیتیوم بروماید خالص مجدد وارد ابزربر می شود و این روند همواره تکرار می شود.
عملکرد قطعات موجود در چیلر های جذبی:
ژنراتور: ژنزاتور معمولا در محفظه بالایی چیلرهای جذبی قرار داشته و وظیفه تغلیظ محلول لیتیم بروماید رقیق و جداسازی آب مبرد را برعهده دارد.
جذب کننده: جذب کننده معمولا در قسمت پوسته پایین چیلرهای جذبی قرار می گیرد. و وظیفه جذب بخار مبرد تولید شده در محفظه اواپراتور را برعهده دارد.
اواپراتور: اواپراتور معمولا در پوسته پایین چیلر های جذبی قرار می گیرد. مایع مبرد در اواپراتور به لحاظ فشار پایین محفظه تبخیر شده و باعث کاهش درجه حرارت آب سرد تهویه درون لوله های اواپراتور می گردد.
کندانسور: کندانسور معمولا در پوسته های بالایی چیلرهای جذبی واقع شده است و وظیفه تقطیر مبرد تبخیر شده توسط ژنراتور را برعهده دارد.
مایع مبرد: مایع مبرد در چیلرهای جذبی درحالا حاضر آب خالص می باشد که به جهت فشار پایین محفظه اواپراتور در اثر تبخیر خاصیت خنک کنندگی خواهد داشت.
کریستالیزه شدن: محلول لیتیوم بروماید در حالت معمولی به صورت مایع است، ولی چنانچه تغلیظ اولیه بیش از حد ادامه یابد حجم بلورهای ریزی که در آن تشکیل می شوند، بزرگتر شده و ممکن است باعث مسدود شدن کامل مسیر عبور محلول شود به این پدیده کریستالیزه شدن گویند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *