وظیفه فن کوئل ها تامین هوای خنک و هوای گرم در فصول مختلف سال می باشد که طرز کار آنها بدین صورت می باشد که با عبور هوا از میان کوئل مسی حاوی آب سرد در تابستان و حاوی آبگرم در زمستان  هوای سرد و گرم را برای محیط فراهم می سازند.

فن کوئل های گروه صنعتی دمایار دارای انواع مختلفی می باشد نظیر : فن کوئل زمینی، فن کوئل شیب دار، توکار، فن کوئل سقفی، کاستی چهارطرفه ، فن کوئل دیواری، فن کوئل کانالی و..

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب فن کوئل انتخاب ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آن می باشد. در هنگام محاسبه ظرفیت فن کوئل که بر مبنای میزان بار برودتی کل هرفضا تعیین می گردد سعی نمایید ظرفیت فن کوئل را در دور متوسط مبنای محاسبه قرار دهید.

از عوامل دیگر در انتخاب فن کوئل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ابعاد: فن کوئل باید برحسب ابعاد، مناسب مکان مورد نظر باشد تا امکان نصب را دارا باشد.
  • بدنه: بدنه فن کوئل بهتر است یکپارچه باشد تا در طول زمان باعث ایجاد لرزش وصدا بین بخش های مختلف بدنه نشود.
  • موتور: موتور به کار رفته در فن کوئل ها باید از نوع چند دور و کم صدا و با بلبرینگ های بسیار مطمئن باشد.
  • فن : فن سانتریفیوژ مورد استفاده در فن کوئل هاجهت حفظ بالانس دینامیکی بهتر است از نوع فلزی باشد زیرا استفاده از فن های غیر فلزی برای مناطقی که دارای زمستان های سرد بوده و دمای حرارت مرکزی آنها در زمستان حدود80  درجه سانتی گراد می باشد در طولانی مدت باعث تغییر شکل فن غیر فلزی در مجاورت آبگرم می گردد.
  • فشار کاری: فشار کار در ساختمانهای بلندتر از 16 طبقه فشار آبدرون کوئل بیش از 6بار خواهد بود. پس در هنگام انتخاب فن برای برج های بلند مرتبه فشار کار مورد توجه باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *