دیگ فولادی

دیگ ها و بویلرها فضای بسته ای هستند که در آن به یک سیال گرما داده می شود، سپس از این سیال گرم شده برای مصارف مختلفی استفاده می شود. دیگ ها انواع مختلفی دارند و همچنین جنس بدنه متفاوتی نیز دارند از جمله جنس بدنه این نوع دیگ ها  چدن، فولاد، استیل است.

به طور کلی دیگ ها از سوخت هایی مثل گاز شهری، گاز مایع، گازوئیل و سایر سوخت های استفاده شده توسط مشعل به جهت ایجاد حرارت استفاده می کنند.

دیگ های چدنی از انواع دیگری از دیگ ها هستند که آب توسط این نوع دیگ ها درون پنل چدنی جریان پیدا می کند و گرم می شود. کاربرد دیگ های چدنی به جهت گرمایش ساختمان های مسکونی بیش تر استفاده می گردد و آبگرم تولید شده توسط این نوع دیگ ها در یک فضای بسته به وسیله رادیاتور، فن کوئل و …. به محیط منتقل می شود.

نوع دیگر دیگ ها، دیگ های فایر تیوب می باشند که منبع حرارتی در این نوع دیگ ها که توسط مشعل گرم می شود در تماس مستقیم با آب قرار می گیرد و کارکرد این نوع دیگ ها بیش تر به جهت تولید بخار می باشد.

طول مسیر تماس فایر باکس را می شود با لوله های برگشت موازی افزایش داد که به آن دیگ بخار دو پاس می گویند. و اگر گازهای ناشی از احتراق را به کناره و زیر خروجی هدایت کرده و سه مسیر موازی جهت خروج به وجود آوریم به آن دیگ سه پاس می گویند.

نوع دیگر بویلرها، بویلر واتر تیوب می باشد که در آن آب داخل لوله هایی تحت شعله مستقیم منبع گرمایی قرار می گیرد که نسبت به دیگ های فایر تیوب گنجاش کمتری دارد ولی فشار بالاتری را در جریان آب تأمین می کند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *