تفاوت سیستم گرمایشی و سیستم تابشی  

در سیستم های گرمایشی که جابه جایی هوای گرم صورت می گیرد، حرارت بیش تر در زیر سقف متمرکز می گردد و سطوح نزدیک تر به کف  یعنی مکانی که پرسنل فعالیت دارند از دمای مناسب برخوردار نخواهد شد و به این ترتیب انرژی هدر رفته از طریق سقف بسیار بالا است.

در سیستم های تابشی حرارت از طریق امواج مادون قرمز منتقل می گردد به همین دلیل امکان جهت دادن به مسیر گرمایش وجود دارد و حرارت بیش تر در فضاهایی که پرسنل فعالیت دارند متمرکز می گردد.

اتلاف حرارتی

در سیستم گرمایشی اتلاف حرارتی به علت حرکت هوای گرم از سطوحی که جداره ها، درها، پنجره ها، و هواکش ها، عایق نشده اند بسیار زیاد است

در سیستم تابشی، حرارت جذب هوای محیط نمی شود و اتلاف حرارتی در اثر تعویض هوا بسیار ناچیز است.

منطقه بندی فضای گرم شونده

در سیستم گرمایشی امکان جهت دهی به هوا وجود ندارد. و این باعث می گردد هوای گرم به فضای ناخواسته نیز وارد می شود و باعث افزایش مصرف و هزینه سوخت می گردد.

در سیستم تابشی امکان کنترل منطقه ای و انعطاف پذیری این سیستم زیاد است. امکان گرمایش در مناطق انتخابی طبق نیاز طراحی شده ایجاد می گردد.

سرعت در انتقال حرارت

در روش جابه جایی در سیستم گرمایشی گرم شدن به کندی صورت می پذیرد و امکان خاموش نمودن سیستم گرمایش در ساعت غیر کاری وجود ندارد و با وجود مصرف سوخت زیاد، کف دیرتر گرم می گردد.

در سیستم تابشی حرارت منتقل شده از طریق تابش مستقیم، باعث می گردد کف، اشیا، و افرادی که در مسیر گرما هستند را گرم کند. و به این ترتیب نیاز به گرمایش کل در محیط نمی باشد. از دیگر ویژگی های سیستم تابشی صرفه جویی زیاد در انرژی و وقت قابل توجه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *